Inspirationshelg i Stockholm.

Vilken härligt inspirerande helg vi har haft.  Våran samarbetspartner Hårologi skulle fira 50år med pompa och ståt och vi åkte upp för att vara med och fira.

När vi ändå skulle till storstan passade vi på att planera in inspiration från fler håll så vi tog tåget redan  på fredag morgon 05.57. Väl i Stockholm började med en busstur ut till  Artipelag där vi såg  Lars Wallins fantastiska klänningar, vi fick en unik inblick i hantverksarbetet med broderier och fjädrar, framtagningen av helt unika tyger inspirerade av konstvärlden samt hur skickliga skräddare med år av erfarenhet har skapat Lars Wallins klänningsdrömmar. Otroligt spännande att se färg och form i detta.

Att promenera runt i denna vackra natur runt Artipelag och se den permanenta utomhusutställning är en magisk upplevelse, vi hade tur med vädret och vandrade runt i strålande solsken utmed promenadstråken i de omgivande skogarna och ängarna, vid strandkanten och på entrégården.

På lördagen var det dags för 50 års firande med Hårologi. Det började med en tillbakablick genom hår och hårologis historia med mingel.Vi fick ta del av roliga produktnyheter som kommer i höst, Trensspaningar och spektakulära visningar. Det var föreläsningar och avtackning av nuvarande VD sen 18 år. Ja ni förstår att vi hade en fullspäckad lördag, som kronan på verket avslutade kvällen med en fantastisk middag och show.